Dohoda o provedení práce, jak ušetřit a neodvádět daně?

Jednou z nejčastějších forem přivýdělku je dohoda o provedení práce (DPP), kterou využívají zejména studenti. Co ale dělat pokud jich máme podepsaných více souběžně? Jak můžeme ušetřit na daních? Výhody i úskalí jsem shrnul do tohoto článku.

Základní rysy

– neplatíte sociální ani zdravotní pojištění
– počet odpracovaných hodin je omezen na 150 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele
– od ledna 2011 musí být uzavřená písemně

Jedna DPP souběžně

Pokud máte sepsánu souběžně jen jednu dohodu o provedení práce, pak je recept na neplacení daně jednoduchý. U zaměstnavatele podepíšete „Prohlášení poplatníka k dani“, ve kterém zakroužkujete na první straně nahoře „uplatňuji slevu na dani“ a zaměstnavatel vám bude odvádět plnou mzdu.

Prohlášení se zpravidla podepisuje na stejné měsíční období, jako DPP. Z takového úvazku nemusíte podávat daňové přiznání. Nicméně pokud jej budete podávat z jiných důvodů, je třeba si od zaměstnavatele nechat vydat „Potvrzení o příjmech“ a do přiznání jej zahrnout.

Více DPP souběžně

Když podepíšete více DPP, které vám běží souběžně, je věc už o poznání složitější. Mám pro Vás ale návod na to, jak o část peněz nepřijít. U zaměstnavatele s nejvyšším příjmem doporučuji aplikovat výše uvedený krok při jedné dohodě o provedení práce.

U dalších dohod, jejich počet není omezen, se situace podstatně liší a dělí se na dvě možnosti dle výše výdělku.

<= 5000 Kč/měsíc
Pokud u zaměstnavatele vyděláte měsíčně do 5000 Kč, podepište „Prohlášení poplatníka k dani“, nyní ale už musíte zaškrtnout „NEuplatňuji slevu na dani“. Pokud byste prohlášení nepodepsali, tak 15% srážková daň bude již nenávratně pryč.

>5000 Kč/měsíc
Jestliže je vaše hrubá měsíční odměna vyšší než 5000 Kč, pak nemusíte „Prohlášení poplatníka k dani“ podepisovat, ale doporučuji to.

Na začátku dalšího roku si pak nechte od zaměstnavatelů vydat „Potvrzení o příjmech“ a podejte daňové přiznání. Například elektronicky – Daň z příjmu fyzických osob. Do přiznání pak musíte uvést všechny příjmy zadaný rok. Po podání vám pak stát vrátí odvedené daně až do výše okolo 30 000 Kč. Do této částky se ale započítávají už i vyplacené daně od toho zaměstnavatele, u kterého jste zaškrtli slevu na dani a odváděl Vám celou mzdu.

UPOZORNĚNÍ

Pokud máte souběžně podepsány dvě „Prohlášení poplatníka k dani“ máte ze zákona povinnost podat daňové přiznání a zahrnout veškeré příjmy za daný rok. Někdy se započítávají také stipendia a další položky.

Dokumenty

Prohlášení poplatníka (pdf)
Přiznání k dani z příjmu fyzických osob (pdf)

Není vám něco jasné? Potřebujete ještě s něčím poradit? Kontaktujte mně prostřednictvím emailu nebo komentáře pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Rubriky

Krátké zprávy

  • OSIsoft User Conference v Paříži 16/07/2013
    I když zrovna nepatřím mezi fanoušky Francie, tak se do země baget, sýrů a lahodného vína brzy podívám. Asi 100m od Eifelovky totiž bude 16-19 září probíhat Osisoft User Conference, kde budu svou mateřskou firmu reprezentovat. Tak snad si o Francii napravím své mínění.
My Flightdiary.net profile