Problémy se zavaděčem ve Windows 7? Ruční oprava to jistí

Pokud máte na svém PC nainstalován Windows 7, a ten vám nechce z nějakých důvodů ani začít najíždět, tak problém bude pravděpodobně v zavaděči. Často pomůže automatická oprava, jindy je ale potřeba opravit bootování Windows ručně. Řeknu vám, jak na to.

Pokud jste již zkontrolovali nastavení bootování z HDD či připojení disku a váš operační systém stále nechce najet, bude potřeba opravit zavaděč.

I mně se stal nedávno takový problém, když sem na druhý disk v počítači doinstaloval XP. Poté jsem ale nemohl spustit ani XP ani Win7. Příčina byla v tom, že se zavaděč přesunul na druhý oddíl a můj PC se s tím nedokázal vypořádat. Musel jsem tedy použít následující postup.

Jak problém se zavaděčem Windows 7 opravit?

Nejprve zkuste nabootovat instalační DVD Windows 7, v menu pak vyberte opravit nikoliv instalovat. Program by vám měl nabídnout automatickou opravu zavaděče. Pokud se tak nestane, vyberte instalaci Win 7, kterou chcete opravit, nebo rovnou otevřete příkazový řádek.

V něm jsou pro vás důležité dva příkazy:

bootrec /fixmbr – ten obnoví MBR (Master boot record)
bootrec /fixboot – teto příkaz vytvoří nový spouštěcí sektor do systémového oddílu

Po zadání těchto příkazů, pochopitelně je třeba je zadat po jednom, by vám měl váš operační systém Windows 7 opět najet. Pokud ne, tak to asi nezbývá nic jiného než reinstall.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rubriky

Krátké zprávy

  • OSIsoft User Conference v Paříži 16/07/2013
    I když zrovna nepatřím mezi fanoušky Francie, tak se do země baget, sýrů a lahodného vína brzy podívám. Asi 100m od Eifelovky totiž bude 16-19 září probíhat Osisoft User Conference, kde budu svou mateřskou firmu reprezentovat. Tak snad si o Francii napravím své mínění.
My Flightdiary.net profile